Ničemové

Originální název
Scoundrels
Datum vydání
1. ledna 2013 (Del Rey)
Autor
Timothy Zahn
Obálka
Paul Youll
Počet stran
433 (pevná vazba)
Časové zařazení
0 let po bitvě u Yavinu
Lokalizace
Milan Pohl (červen 2015) (Egmont)
 

 

Jestli někdo dokáže oklamat a porazit po zuby ozbrojené zločince, zabijácké droidy a imperiální agenty, je to Han Solo a jeho ničemové.

Hvězda smrti je zničena a Galaktické Impérium tak utrpělo první velkou porážku po mnoha letech. Velkou zásluhu na destrukci obávané zbraně měli kromě Luka Skywalkera a pilotů Aliance za obnovu Republiky také pašerák Han Solo s jeho věrným kopilotem Chewbaccou. Co se ale stane, když Han přijde o celou svou odměnu, kterou plánoval použít na vyplacení dluhů u Jabby? Nuže, musí se pokusit sehnat peníze jinde. Nebyl by to ale on, kdyby se u toho nezapletl do akce, která mu velmi snadno může přerůst přes hlavu.

Timothy Zahn je ve světě Hvězdných válek pojmem. Tohoto autora zajisté není třeba představovat, mluví totiž za něj dnes už korunní klenoty rozšířeného univerza – Thrawnova trilogie, duologie Ruky nebo romány jako Mezigalaktická výprava, Ruka Odplaty a několik dalších. Prostě co kniha, to bestseller.

V roce 2011 bylo světu oznámeno, že Zahn chystá další román, jenž se bude točit kolem osoby Hana Sola v období původní trilogie, mezi epizody IV a V, což sám autor potvrdil až během v následujícího roku. Na konci roku 2012 vyšel už tradičně v magazínu Star Wars Insider předkrm ve formě krátkého příběhu s názvem Heist, který časově přímo předcházel připravované knize. Román Ničemové se pak dostal na prodejní pulty přesně 1. 1. 2013 a opět bylo mezi fanoušky o čem debatovat.

Krátce po zničení první Hvězdy Smrti se Han Solo, jak je už u něj zvykem, opět dostává do problémů. Přišel totiž o odměnu od vůdců Rebelů za své hrdinské skutky a tím pádem nemá čím vykoupit svůj život u Jabby Hutta, kterýžto na jeho hlavu vypsal odměnu. Proto se potlouká kantýnami, hledá práci a se svým věrným přítelem a kopilotem v jedné osobě Chewbaccou se snaží přijít na něco, co by je dostalo z nesnází. Zároveň se však musí skrývat před lovci odměn. Po konfrontaci s jedním z nich na planetě Wukkar, osloví Hana a Chewieho tajemný obchodník Eanjer a nabídne jim nebezpečnou prácičku, která by je ale dokázala zachránit ze spárů huttů a možná i zabezpečit do konce života.

Zadání je jednoduché ? ukrást sektorovému zástupci kriminální organizace Black Sun Avraku Villachorovi zašifrované tajné data a 163 milionů kreditů, které prý původně patřili Eanjerovi. Má to ale několik háčků. Kdyby nestačilo to, že je potřebné okrást Černé Slunce, Villachor navíc drží celý poklad v jednom z nejvíc zabezpečených sejfů v galaxii, a to v sídle připomínající malou pevnost. Han si navíc musí pospíšit, protože jestli se Villachor pokusí hackováním prolomit ochranu kreditových štítků, jejich hodnota se rapidně sníží. Po Eanjerovém přemlouvání se Han nakonec uvolí, nicméně je si vědom, že na takovou akci bude potřebovat pomoc odborníku větších, než je on sám, proto začíná dávat dohromady partu, jaká by zvládla loupež století. Co ale Sith nechce, právě teď se Wukkar hemží množstvím pochybných existencí, imperiálních agentů a vykonavatelů syndikátu Black Sun, a jakoby schválně se všichni přicházejí „podívat“ na slavnost, kterou Villachor pořádá ve svém sídle.

Timothy Zahn je pověstný tím, že v jeho románech se vždycky nakupí velké množství postav a Ničemové nejsou výjimkou. Samozřejmostí je dvojice Han Solo a Chewbacca. Han pořád odmítá fakt, že byl součástí povstalecké aliance a že přechovává hluboké city k princezně Organě, navíc se topí v problémech s Jabbou, které trvají už delší dobu. Zahn zde totiž svým příběhem navazuje na Solovu trilogii od A. C. Crispinové, hodně na ni odkazuje a proto se dočkáváme referencí nejen k Ylesii, ale i dalším událostem a postavám ze zmíněného knižního celku. Jeden z důležitých protagonistů se objeví i zde ? i když osobně musím říct, že je to spíše na škodu, protože vztah Hana se zmíněnou postavou byla po Crispinové trilogii v bodě, kterým zdárně vysvětlovala události příštích měsíců a příští filmové epizody. Zahn se ale rozhodl, že ve své knize tu postavu chce, ať se to nám a Hanovi líbí nebo ne.

Z celkového pohledu je pak třeba říct, že si notoricky známého pilota Falconu v knize neužijete až tolik, jako by se asi patřilo na propagovaného tahouna. Han dostal přibližně stejný díl prostoru jako jeho parťák Žvejk, který sice toho v basicu moc nenamluví, ovšem nechává za sebe mluvit skutky. V mnoha románech a povídkách jsem dosud měl problém s tím, že na Žvejka se pořád zapomínalo a jenom proto, že nemluví basicem byl takříkajíc tichým společníkem, který sedí ve Falconu a všechno plyne mimo něj. Jsem rád, že Zahn v téhle chybě nepokračoval a stejně jako u Crispinové i zde je chlupatý kopilot plnohodnotným členem party plnícím důležité úkoly.

Když už jsem u party Ničemů, ta nápadně připomíná, co autor ani neskrýval, Soderberghův film Ocean’s Eleven. Máme zde několik profíků a odborníků na různé ilegální obory, které se Han rozhodne naverbovat. Setkáme se třeba s Rachele Ree ? holkou přes všechno, která s počítačem a databázemi umí zázraky a dokáže po síti najít, koupit a přepsat prakticky cokoliv. Dalším do klubu je Dozer Creed, kterého specialitou je půjčování lodí bez záruky jejich vrácení. Han ho do party bere jako frontmana, nicméně po příchodu jednoho slizkého obchodníka a hazardního hráče se Dozer musí spokojit s jinou pozicí v týmu. Co by to bylo za tým bez hezkých holek, že? Proto se Han rozhodne přibrat i dvojčata Bink a Taviu ? expertky na tiché vloupačky, elektroniku a odvedení pánské pozornosti. I když jsou dvojčata, povahově jsou si naprosto odlišné, jako oheň a led. Bink si kriminální život užívá, kdežto Tavia touží po klidu a bezpečí, kdy jí ani její sestře nebude hrozit vězení, nebo něco horšího. Pro atraktivnost filmové či románové vloupačky je důležité, aby když vám někdo hlídá jednu ruku, okradete ho tou druhou způsobem, kterého si nikdo ani v nejmenším nevšimne. Na to je nejlepší iluzionista či mág, a zrovna jednoho takového Han zná. Jmenuje se Zerba, je to balosar a jeho triky by mu mohli závidět i David Copperfield nebo Criss Angel. Posledníma do skládačky jsou chráněnci pašeráka Mazzica, odborník na droidy a výbušniny jménem Kell, a tajemná bělovlasá Winter, která vyniká schopností zapamatovat si úplně všechno. Fanoušci Zahnovych románů jistě dobře znají personu, která bude v budoucnu důležitou součásti novorepublikového ansámblu.

A proti komu to vlastně Han a jeho parťáci stojí? Sektorový předák Villachor je vzorem typického muže bažícího po uznání a moci. Hraje na všechny strany a doufá, že v hierarchii mocných dosáhne vyšší příčky. Pořád má ale nad sebou jak imperiální úřady a služby, tak i viga z Black Sun, Faleena Qazadiho. O rase Faleenů i syndikátu Černé Slunce jsme se mohli mnoho dozvědět už z románu Stíny Impéria od Stevea Perryho, neprozradím tak snad nic tajného, když upozorním na to, že Ničemové se zmíněnou knihou sdílí mnoho pojítek. Qazadi se svými kšefty ovšem hodně zajímá dvojici imperiálních agentů D’Ashlewa a Dayju a tihle dva v příběhu rozhodně také nejsou jen do počtu.

Jak už je u Zahnovych románů zvykem, příběh je šikovně zapracován do univerza tak, aby ctil předlohy protagonistů z filmů (zde Hana a Chewbaccu) a také nenuceně pracoval s událostmi, které se již v jiných publikacích ze světa Star Wars odehrály. Jak už bylo řečeno, Zahn navazuje a odkazuje na dílo, dnes již bohužel zesnulé A. C. Crispinové, ale neštítí se ležérně propojit Ničemy i se Stíny Impéria nebo se svými vlastními romány. Kromě toho do své knihy vtipně a překvapivě implementuje třeba postavy ze Staré republiky, což mě jako fanouška KotORů jednoznačně nadchlo.

Hned ze začátku knihy si mnoho čtenářů může položit otázku: „Jak to, že Han přišel o svou odměnu? To ji jako ztratil nebo co?“ No, Zahn tohle pozadí moc neřeší, ale nabídne alespoň nepřímé reference k osobě jménem Crimson Jack, která je odpovědná za Hanovy trable. Tím autor vybízí čtenáře, aby sáhli po klasických komiksech od Marvelu, jestli se chtějí dovědět víc. A když se už dostanete ke komiksům od Marvelu, tak zkuste i ty od Dark Horse, nebo se podívejte na příběh Chlapec a jeho monstrum: Příběh chovatele rancora z antologie Příběhy z Jabbova paláce, aby vám neušla reference ke pseudonymu Kwerve. Tady vás i já odkážu na recenzi onoho krátkého příběhu, kterou najdete na naší stránce. Těch odkazů autor nabízí hodně, i když se to na první pohled nemusí zdát. Holt, tohle období je plné příběhů a víme, že u Zahna vždy všechno se vším nějak souvisí.

Tím se ovšem na druhou stranu dostáváme k problému, který může mít s recenzovaným dílem víc čtenářů. Při vší úctě k mistru Zahnovi, myslím, že v případě umístění příběhu do celkového timeline-u Star Wars univerza vydavatel Del Rey Books autorovi ustupoval až příliš. Éra Rebélie je už tak dost, když to řeknu vulgárně, „zaneřáděná“ romány, povídkami a komiksy, že se fanoušek chtě-nechtě musí ptát, jak to ti naši hrdinové všechno stíhají. Vypadá to dokonce tak, že si Zahn díky své pověsti vydupal zasazení své knihy do onoho období stůj co stůj a vydavatel se mu neodvážil říct: „Time, to není dobrý nápad; zde je plno, nechceš zkusit jiné období?“ Rozumím, že Timothy asi není autorem vhodným pro drsnou éru Nového Řádu Jedi nebo Staré Republiky a jeho doménou je Rebélie a ranní fáze Nové Republiky, ale myslím, že to šlo i jinak a jindy.

Zahnovi Ničemové jsou rozděleni na 24 kapitol a překladu se pro tentokrát opět chopil Martin Pohl. Jedná o kvalitní translaci a ani korekce nikde výrazně nechybila. Maličko jsem měl problém s tím, že chyběl už klasicky celkový chronologický přehled publikací, které vyšly v rámci Legends. Ostatní by nad tím možná jenom mávli rukou, ale já jsem si na to docela zvykl a i taková maličkost dokáže zamrzet. Co se týče obálky, musím říct, že ilustrace od Paul Youlla je jedna z nejzajímavějších a nejoriginálnějších vůbec. Rozhodně je hezčí než třeba evropské provedení Zahnové Ruky Odplaty.

Jestli se vám líbil film Ocean’s Eleven, budou se vám líbit i Ničemové. Jsou to Dannyho parťáci v kabátku Hvězdných válek. Příběh sám o sobě je zajímavý a má potřebnou gradaci. Všechny postavy zastanou své a nestane se, že by byl někdo z hlavní party v určité fázi odstaven na vedlejší kolej. Oceňuju reference i zakomponování zločineckého syndikátu Black Sun a jeho představitelů; nechybí zde Impérium, Rebelové ani nadupané zvraty a odhalení. Není zde sice žádná Síla ani Jediové či Sithové, ale to nebyla ani v Solově trilogii a jak dobře se to četlo, ne? Mou největší výtkou bude asi to, o čem jsem už psal. Téměř kontraproduktivní vložení příběhu do už tak plného období mezi epizodami IV a V, díky čemu si pár událostí, nebo lépe řečeno vztahů mezi postavami může v celkovém koloritu Hvězdných válek odporovat. Smutné je i to, že fanoušek Hana Sola zde nedostane tolik Hana Sola, kolik by možná čekal. Kdo ale rád Zahna, ten určitě nezahodí knížku po přečtení přímo do koše. Já jsem byl spokojen… neohromen, ale spokojen.

Klady: zajímavá zápletka, zvraty a odhalení, napojení k jiným dílům z univerza Star Wars, kejkle a intriky, množství zajímavých postav, Chewbacca.

Zápory: malé množství prostoru pro Hana Sola, zasazení příběhu do zaplněného období Rebélie, nucené využití jednoho hazardního hráče.

„Vystřelil jako první.“ - Han Solo

~ Darth Soren ~

Hodnocení: 6,5/10